Huis kwijt dankzij 'vrijgevige' bank
Door PEET VOGELS
ROTTERDAM - Het huis kwijt en een restschuld van 122.000 euro. Dat is de erfenis die Gerard Koerntjes overhield nadat hij met DSB Bank in zee was gegaan.
En hij is niet de enige, zegt de stichting Hypotheekleed.
Bij de stichting zijn ruim 600 mensen aangesloten, die in de problemen zijn gekomen doordat DSB hen veel te hoge hypotheken en koopsommen heeft verkocht.
Gisteren vonden de stichting en de bank geen oplossing voor de gedupeerden. Daarom dreigt de stichting Hypotheekleed nu met juridische stappen.
Het begon allemaal zo mooi, herinnert Koerntjes (45) zich. ,,In 1999 belde de DSB Bank. Of we de hypotheek niet wilden oversluiten. Dat was veel goedkoper.'' Een persoonlijke lening voor een auto en een keuken was ook geen enkel probleem bij DSB. ,,Toen de lasten opliepen, konden we die lening weer omzetten in een hypotheek. Dat leidde weer tot lagere maandlasten.''
En ook een derde keer werd het persoonlijk krediet een hypotheek. ,,DSB leende ons het geld en als de aflossing een probleem werd, kwamen ze met een oplossing die goedkoper was. Daar hebben we elke keer blij 'ja' op gezegd.''
De derde hypotheek betekende echter de nekslag. ,,Die was met een variabele rente. Binnen een half jaar was de rente zo hoog geworden dat we niet meer konden aflossen.'' Koerntjes zat toen met drie hypotheken van gezamenlijk 302.000 euro. ,,We betaalden 1860 euro per maand aan DSB en ons gezamenlijk inkomen was 2300 euro,'' vertelt hij.
Toen ze niet meer konden betalen, ging de DSB Bank over tot verkoop van het huis. ,,Dat bracht 170.000 euro op. Terwijl het huis eerder op 234.000 euro was getaxeerd. Daarom hebben we nu nog 122.000 euro schuld.''
Een schrijnend voorbeeld zoals er velen zijn, heeft Jelle Hendrickx gemerkt. Hendrickx is hypotheekadviseur en begeleidt gedupeerden van de DSB Bank. ,,DSB Bank verkocht mensen voor 60.000 euro aan koopsompolissen, terwijl hun bruto-inkomen maar 50.000 euro bedroeg. Ook werden veel te hoge hypotheken verstrekt. DSB Bank heeft zijn zorgplicht ernstig geschonden. Hele levens zijn verwoest doordat mensen via DSB Bank veel te hoge schulden zijn aangegaan. DSB werkt uit puur winstbejag.''
Bert Oude Middendorp is advocaat en staat de gedupeerden bij. Hij denkt dat de 600 gedupeerden die zich meldden slechts 'het topje van de ijsberg' vormen. ,,Veel mensen melden zich niet, omdat ze nog geen betalingsproblemen hebben.'' De klanten worden aan alle kanten gepakt vindt de advocaat. ,,Ik heb voorbeelden gezien van overlijdensrisicoverzekeringen waarbij 85 procent van de premie opging aan provisie. DSB verkocht ook onnodig veel en veel te dure verzekeringen aan de klanten.''
Oude Middendorp wil dat DSB Bank de gedupeerden schadeloos stelt. Daarvoor is minstens 50 miljoen euro nodig, denkt hij. De DSB Bank wil alle klachten apart bekijken. ,,Het is niet zo dat de DSB Bank structureel mensen teveel producten verkocht of een te hoge hypotheek gaf. Daarom willen we ook geen collectieve regeling. We bekijken alle klachten individueel. In sommige gevallen hebben we goed gehandeld. Soms is een schadevergoeding op zijn plaats. Die bieden we dan ook aan,'' verzekert een woordvoerder van de bank.
Copyright (C) Algemeen Dagblad
http://www.ad.nl/economie/3286773/Huis_ ... _bank.html